Tynki cementowo-wapienne wykonujemy przy użyciu agregatów tynkarskich. Jest to coraz popularniejszy sposób wykańczania powierzchni wewnętrznych i sufitów. To naturalne, bo w budownictwie tak jak i w innych dziedzinach nowoczesne technologie, które przyczyniają się do oszczędności czasu i przynoszą korzyści finansowe przyjmują się szybko i sprawdzają przez długie lata.

W skład gotowych mieszanek cementowo – wapiennych wchodzi cement, wapno i wypełniacze kwarcowe. Zadaniem dodatków uszlachetniających jest zapewnienie materiałom plastyczności i odpowiedniej przyczepności do podłoża. Tynki cementowo-wapienne mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany albo stanowić podłoże do wykonania wypraw, takich jak gładzie gipsowe, tynki mineralne czy akrylowe. Grubość naniesionego tynku wynosi 2-3 cm. Gruby, a więc i ciężki tynk dobrze akumuluje ciepło i zwiększa komfort akustyczny domu. Jest łatwy do wyrobienia i zacierania, ma dobrą paroprzepuszczalność. Podłożem pod tynki cementowo – wapienne mogą być podłoża mineralne, czyli ściany i sufity z betonu zwykłego, betonu komórkowego, cegły, pustaków ceramicznych. Tynk cementowo – wapienny jest niezastąpiony w pomieszczeniach wymagających wypraw odpornych na wilgoć i uderzenia mechaniczne.
Zalety tynków cementowo-wapiennych
  Do głównych zalet tynków cementowo-wapiennych należą:
 • uniwersalność ze względu na możliwości ich stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynku, zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i o bardzo wysokiej wilgotności (kuchnie, piwnice, łazienki, pralnie),
 • zwiększona odporność na działanie czynników biologicznych.
 • wysoka wytrzymałość mechaniczna na uderzenia pozwala na szerokie zastosowanie tego rodzaju tynku,
 • wysoka przyczepność do podłoża,
 • paroprzepuszczalność tworząca wymienność pary wodnej w pomieszczeniu,
 • samoutwardzanie przez wchodzenie wapna zawartego w tynku w reakcję chemiczną z dwutlenkiem węgla obecnym w powietrzu w wyniku czego powstaje węglan wapnia, który korzystnie kształtuje mikrostrukturę powierzchniową i zwiększa trwałość tynkarskich wypraw cementowo-wapiennych.
 • trwałość tynków cementowo-wapiennych i wapiennych szacuje się na minimum 50-80 lat.
 • PPHU FOSS
  97-300 PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
  UL. NOWOWIEJSKA 10
  NIP 771-103-96-55
  TEL. 607 098 852